• 09120336862
  • info@vakil-tehran.com
  • آزادی، خیابان جیهون، تقاطع دامپزشکی، نرسیده به دادسرای ناحیه 10، واحد 3، طبقه اول

وکیل کیفری در تهران

وکیل کیفری در تهران

وکیل کیفری در تهران فن وکالت عمری به درازای تاریخ بشری دارد و شاید قدیمی‌ترین اثر مکتوب مرتبط با وکالت را گل نبشته‌ای به جا مانده از تمدن سومری دانست که شرح حال یک دادگاه قتل است و در آن شرح داده شده است که دو وکیل از یک متهم به قتل دفاع می کنند و البته موفق می‌شوند او را از اتهام وارده تبرئه کنند. هم‌چنین گزارش های مستندی از وجود وکیل مدافع در تمدن‌های ساسانی، رم و یونان هم وجود دارد. پس بر خلاف آن چیزی که بسیاری ممکن است تصور کنند، وکالت امری متعلق به دنیای مدرن نیست بلکه ریشه در تمدن های باستانی دارد.

هر چند تمدن‌های شرقی و به ویژه قوانین اسلام، اصول بسیار نوی را در قضاوت ارایه کردند اما از جایی از تاریخ، توسعه شکلی حقوق و دادرسی،بیشتر در تمدن‌های مغرب زمین متمرکز شد و این کشورها از صدها سال پیش قوانین مشخصی درباره‌ی وکالت و شرایط آن و نحوه‌ی حضور آن‌ها در دادگاه داشته‌اند.

با تولد دادگستری نوین در ایران، حرفه وکالت هم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و نهایتا با استقلال کانون وکلا از دادگستری، در قامت یک نهاد مدنی و یکی از پایه های تحقق عدالت در ساختار حقوقی ایران قدم گذاشت. با مشاوره از وکیل پایه یک دادگستری در تهران می توانید مشکلات حقوقی و کیفری خود را برطرف نمایید

وکیل کیفری در تهران

یک وکیل در محکمه، با استفاده از سواد حقوقی خود تلاش می‌کند تا زاویه‌ی پنهانی پیش روی قاضی و احتمالا هیات منصفه باقی نماند و آن‌ها با توجه به دفاعیات روشنگر او رای خود را صادر کنند.

هم‌چنین وکلا، مرجع بسیار مهمی برای حل و فصل دعاوی پیش از مطرح شدن در محاکم هستند. یک وکیل با نگاهی به اوضاع و احوال پرونده‌هایی که احتیاج به تحقیق گسترده ندارد، نتیجه‌ی رسیدگی به بسیاری از آن‌ها را پیش بینی کند و با توضیح مسایل حقوقی برای موکل و طرف پرونده کمک کند تا آن‌ها بدون حضور در دادگاه با یکدیگر سازش کنند و با این کار از تلف شدن وقت و هزینه‌ی مردم جلوگیری کند.

خلاصه این که، وجود وکلای درستکار و مجرب و با سواد و پاکدست یک نقطه‌ی امیدواری برای داشتن جامعه ای سالم است.

وکیل کیفری کیست؟

در قوانین فعلی ایران وکالت تخصصی پذیرفته نشده است و وکلای دادگستری می‌توانند بدون محدودیت در هر پرونده‌ای از موکل خود دفاع کنند اما علم حقوق آن قدر گسترده است و قوانین آن قدر گسترده، که معمولا وکلا تمرکز کاری خود را بر یک رشته می‌گذارند و و به مرور زمان در همان رشته صاحب تخصص عالی می‌شوند و در آن به شهرت می رسند. مثلا آوازه یک وکیل در امور کیفری بلند می‌شود و دیگری مشهور می‌شود که وکیل خانواده خوبی است و آن یکی متخصص امور حقوقی یا قراردادهای بین‌المللی می‌شود. این افراد در این رشته ها مطالعات منظم و به روزتری دارند، به آیین دادرسی آن رشته مسلطند و به چم و خم دادگاه های آن آشنایند.

قبل از این که به ویژگی های یک وکیل کیفری در تهران خوب بپردازیم، خوب است خلاصه‌ای از حقوق کیفری ارایه شود.

وکیل طلاق توافقی در تهران
بیشتر بدانید

حقوق کیفری چیست؟

حقوق جزا یا کیفری شاخه‌ای از حقوق عمومی است. مونتسکیو حقوق عمومی را مناسبات میان حاکمان و حکومت شوندگان می‌دانست اما این تعریف جامعی برای این رشته از حقوق نیست و بهتر است گفته شود که حقوق عمومی مجموعه‌ی قواعد حاکم بر دولت و مناسبات دولت و سازمان‌های وابسته‌ی آن با مردم است، البته در جایی که این سازمان‌ها در مقام اِعمال حق حق حاکمیت باشند. حقوق کیفری زیر مجموعه‌ی این حقوق قرار دارد و به انواع جرائم و چگونگی مجازات‌های آن‌ها می پردازد. از زیر مجموعه‌های حقوق کیفری می‌توان به این شاخه‌ها اشاره کرد:

  • حقوق کیفری عمومی که به قواعد کلی و مشترک همه جرایم و مجازات‌ها را بدون بررسی جرمی خاص، می‌پردازد. مثلا تعریف جرم و انواع مجازات‌ها.
  • حقوق کیفری اختصاصی: در این بخش به ویژگی های اختصاصی هر جرم در قانون و جرائم و مجازات های ان پرداخته می‌شود و معمولا به جرایم علیه اشخاص مثل قتل، آدم ربایی. جرایم علیه اموال مانند کلاهبرداری، سرقت و خیانت در امانت و جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی مانند جاسوسی.
  • آیین دادرسی کیفری. این بخش از حقوق کیفری بررسی مقررات و نحوه‌ی رسیدگی به جرایم و شکایت های کیفری در دادگاه‌ها و دادسراها است و نحوه‌ی عمل ضابطان قضایی در مواجهه با جرایم را شرح می‌دهد.
  • کیفر شناسی: این علم بررسی و تشریح چگونگی اجرای مجازات‌هاست، مثلا نحوه‌ی نگه داری زندانیان، اعطای آزادی مشروط، پیش بینی اقدامات تامینی متناسب با شخصیت بزهکار.
  • حقوق بین الملل کیفری: این دسته از علم حقوق اختصاص دارد به قواعد حقوقی حاکم بر جرایم ناقض حقوق بین‌الملل.

وکیل کیفری

جرم شناسی، یک رشته‌ی بینارشته‌ای است که دانشمندان حقوق، روان‌شناسی، زیست شناسی و علوم اجتماعی به آن می‌پردازند و زیر مجموعه‌ی علوم جزایی قرار می گیرد و به بررسی طبیعت، وسعت، علت و مهار رفتار مجرمانه در افراد و جامعه و نهادهای مرتبط با آن ببرسی می‌شد و در سیاست های کیفری نمود پیدا می‌کند. این رشته جزو حقوق جزایی یا کیفری نیست اما به دلیل نزدیکی به این بخش از علم حقوق به آن اشاره شد.

کار وکیل کیفری چیست؟

جرایم کیفری بخش زیادی از پرونده‌های دادگستری را شامل می‌شود. در هر جامعه‌ای هر چند سالم و متعالی جرایم اتفاق می افتدو افراد بزهکار وجود دارند و این امری اجتناب ناپذیر است. کشورها با سیاست‌های مختلف سعی می‌کنند هزینه‌ی ارتکاب جرم را بالا ببرند و با مجازات فرد خاطی هم او را به کیفر اعمالش برسانند و هم این پیام را به دیگر افراد جامعه برسانند که مجرم بی مجازات نخواهد ماند و مجازات‌ها روز به روز برای او سنگین‌تر خواهد شد.

بنابراین افرادی که در مظان اتهام قرار دارند یا به وسیله‌ی دادستان یا به وسیله شاکی خصوصی به دادگاه کشانده می‌شوند تا جوابگوی اتهامات و جرم‌های مرتکب شده خود باشند. وکیل کیفری کسی است که از این افراد در برابر اتهامات وارده دفاع می‌کند یا این که از طرف شاکی در محاکم کیفری پیگیر محکوم کردن متهم است. در ایران کسانی را وکیل کیفری می‌دانند که بیشتر وقت خود را به پرونده‌های محاکم جزایی اختصاص داده باشند و در این رشته صاحب مطالعه و تبحر باشند. برای کسی که پایش به دادسرا یا دادگاه‌های کیفری باز می‌شود، وجود یک وکیل مدافع حاذق تضمینی خوب و یک پنجره رو به روشنایی است تا مطمین شود که از همه‌ی حقوق قانونی خود برخوردار می‌شود و حقی از او زایل نخواهد شد.

مجازات قاچاق اسلحه
بیشتر بدانید

باید توجه کرد که حق دفاع برای همه‌ی افراد باید تامین شود. نه تنها متهمان بی‌گناه که حتی یک جنایتکار، باید حق دفاع داشته باشد تا مجازاتی بیش از آن چه مستحق آن است بر او تحمیل نشده و از حقوقی که قانونگذار در بازجویی، بازپرسی، دادگاه و در مدت زمان تحمل کیفر برای او قرار داده، برخوردار شود. یک وکیل کیفری حاذق به کمک دستگاه عدالت می‌آید تا حقوق موکلش بر زمین نماند.

نحوه ثبت شکایت کیفری

بسیاری از مردم و وکلا ترجیح می‌دهند حتی مسایل حقوقی خود را با طرح دعوای کیفری پیگیری کنند. اولا به دلیل آن‌که از امکانات این دسته از شکایات مانند حکم جلب استفاده کنند و طرف خود را در مضیقه قرار دهند، دوم این که هزینه‌ی این دعاوی کم‌تر است و در آخر این که معمولا رسیدگی به آن‌ها نسبت به دعاوی حقوقی سرعت بیشتری دارد. علاوه بر این‌، بسیاری پرونده‌ها هم علی الاصول باید از مجاری دادرسی کیفری پیگیری شوند.

برای طرح دعوای کیفری، شاکی یا وکیل او باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت‌نامه را تنظیم کند. کارشناسان این دفتر متن آن را بررسی و در صورتی که بدون ایراد حقوقی تشخیص دهند آن را در سامانه دادگستری ثبت می‌کنند.

پس از آن، شکایت به یکی از شعب دادسرای صالح ارجاع می‌شود. معمولا دادسرا پرونده را برای تحقیق بیشتر به کلانتری محل وقوع جرم ارجاع می‌دهد هر چند در این باره الزامی ندارد. پس از اتمام تحقیقات، اگر دادسرا جرم را محرز بداند با صدور قرار مجرمیت آن را به دادگاه کیفری ارجاع می‌دهد و اگر نظر دادسرا بر بی‌گناهی متهم بود، قرار منع تعقیب صادر می‌کند. البته این قرار قابل اعتراض است، اعتراض شاکی به قرار منع تعقیب به دادگاه کیفری که صلاحیت رسیدگی به اتهام را دارد ارسال خواهد شد و این دادگاه به اعتراض رسیدگی خواهد کرد. اما این اعتراض باید در همان شعبه رسیدگی کننده در دادسرا ثبت شود.

بهترین وکیل کیفری

شکایت نامه باید حاوی این مطالب باشد که یک وکیل کیفری خوب در تهران می‌تواند در تنظیم آن کمک کند:

۱ـ مشخصات و آدرس خود (شاکی).

۲- مشخصات مرتكب یا مرتكبین جرم (مشتكی عنه ) «در صورت امكان» و اعلام نشانی آنها.

۳ـ محل وقوع جرم.

۴ـ شرح عمل مجرمانه مورد ادعا و چگونگی و تاریخ وقوع آن.

۵ـ دلایل ارتكاب جرم و درصورت وجود شهود،نشانی آن‌ها.

۶ـ میزان خسارت وضرر و زیان وارده ، در صورت ورود خسارت و امكان تعیین آن . در شكواییه مطروحه، شاكی شکایتش را بیان و از مقامات قضایی می‌خواهد كه به آن رسیدگی کنند.

باید توجه داشت که بسیاری از پرونده‌های کیفری مطرح شده از طرف شاکی خصوصی، با گذشت وی مختومه نخواهند شد و پرونده از لحاظ جنبه‌ی عمومی جرم، پیگیری می‌شود. درشکایت های کیفری، به شکایت کننده شاکی و به طرف او مشتکی عنه و یا متهم گفته می‌شود. برای دعوت کردن طرف شکایت کیفری (متهم) به دادگاه برگه ای بنام احضاریه برای او فرستاده می‌شود. اگر متهم (مشتکی عنه)به احضاریه توجه نکند و در وقت تعیین شده خود را به مرجع قضایی معرفی نکند یا مکان او نامعلوم باشد،برای او حکم جلب صادر و در صورت مشاهده ماموران انتظامی او را جلب و به دادگستری می‌برند.

نقش کلانتری در دعاوی
بیشتر بدانید

برخی از شایع‌ترین اتهامات مطرح شده در دادگستری از این قرار است:

سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی ، توهین به اشخاص عادی، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی، تهدید، تخریب، کلاهبرداری، خیانت در امانت و نگهداری و مالکیت مواد مخدر.

 

وکیل کیفری درتهران-ایران
وکیل کیفری درتهران

 

وکیل خوب کیفری در تهران 

دعاوی کیفری در حقیقت شاخه ای ازحقوق جزا هستند که شامل جرایم ، مجازات ها و قوانین جزایی می باشند. برای شناخت بیشتر تعریفی از حقوق جزا را به اختصار بیان می کنیم.

 

تعریف حقوق جزا :

حقوق جزا شاخه ای از حقوق عمومی است ، که با تعریف اقدامات مجرمانه که اخلال در نظم عمومی ایجاد می نمایند و تعیین مجازات برای خاطیان سعی در جلوگیری از وقوع جرایم دارد و در صورت ارتکاب جرم میزان مسوولیت مرتکب و نحوه تعقیب و تعیین مجازات او را مشخص می نماید و در پایان ، کوشش می کند تا وسایل اصلاح و تربیت مجرمین را فراهم آورد.

 

اهمیت حقوق جزا :

اولا- حقوق جزا ، مجموع مقرراتی است که بر نحوه اجرای مجازات ها و تعیین واکنش های اجتماعی نظارت می کند.

ثانیا- قوانین کیفری ، ساده ترین و شدید ترین وسیله اجبار قواعد و مقررات اجتماعی است و ضمانت اجرای روابط اجتماعی می باشد .

ثالثا- در دعاوی حقوقی فقط امور حقوقی افراد از قبیل امور مالی یا خانوادگی یا احوال شخصیه مطرح است ، در حالی که در دعاوی کیفری نه تنها مال و خانواده مجرم در معرض خطر است ، بلکه آزادی حیثیت و جان وی نیز در مخاطره قرار می گیرد.

رابعا – در محاکم و دادگاه های حقوقی ، احتیاجی به حضور طرفین دعوی و شناسایی آنان نیست و درصورت صحت هویت ، دادگاه بر مبنای ادله تقدیمی اتخاذ تصمیم می نماید ؛ درحالی که در دعاوی کیفری حضور مجرم ضروری است . بنابراین با توجه به فرق و تفاوت بزرگ این دو دعوی اهمیت حقوق جزا و دعاوی کیفری مشخص می شود.

 

مجازات ها و اقدامات تامینی و تربیتی:

در قانون مجازات اسلامی ، مجازات ها و اقدامات تامینی و تربیتی تعیین شده است که به چنددسته تقسیم شده ا ند :

– حدود

– قصاص

– تعزیرات

– دیات

 

دعاوی رایج کیفری

سرقت ، کلاهبرداری ، قتل عمد ، قتل غیر عمد ، خیانت در امانت ، ایراد ضرب عمدی ، ارتباط نامشروع تجاوز به عنف تصرف عدوانی ، فروش مال غیر ، جعل ، استفاده از سند مجعول و سایر عناوین مجرمانه که در قانون ذکر شده اند.

 

وکیل کیفری در تهران-ایران

دیدگاهتان را بنویسید